Předschváleno.cz Logo

Vyplatí se prodloužená záruka nebo platit za opravu?

Stalo se vám, že jste byli při nakupování elektrospotřebiče náhle zaskočeni prodejcem s otázkou na uzavření prodloužené záruční doby nad rámec standardní dvouleté záruky, která se vztahuje na většinu běžně kupovaného zboží?

Dilema pro zákazníky

Jistěže hned každý začne zvažovat, zda investovat více peněz a mít tak jistotu, že by v případě poruchy nemusel nic řešit nebo riskovat, že se nový spotřebič osvědčí, poslouží dlouhé roky a nebude třeba drahé opravy. Je třeba říci, že podobné dilema řeší i spotřebitelé, kteří nakupují na internetu.

E-shopy s elektronikou

Rok od roku zaznamenávají internetové obchody rekordy v prodeji elektrospotřebičů. Nejvíce se na tom podílí levnější ceny oproti kamenným prodejnám i slevové akce a především předvánoční prodeje, které většinou odstartuje Černý pátek. Jen v roce 2017 se během prvních sedmi dnů od takzvaného Černého pátku pohybovaly tržby e-shopů okolo čtyř miliard korun. Nabídku na prodlouženou záruku zboží nabízí všichni významní tuzemští prodejci elektroniky. Největší zájem je o prodloužené záruky na 3 až 5 let.

Drahá záležitost

Prodloužení záruky je celkem drahý špás a vůbec se nejedná o levnou službu. Chcete-li zakoupené zboží užívat s vědomím, že za opravy příštích 5 let nebudete platit, zaplatíte i o pětinu z ceny produktu navíc. Abyste mohli posoudit výhodnost prodloužení záruky, musíte zvážit, zda se vyplatí. Je to služba vázána na koupi zboží, nejčastěji elektrospotřebičů a výpočetní techniky nebo automobilu, kterou můžete uzavřít zároveň u koupi zboží nebo do 14 dnů s předloženým dokladem o koupi. Cena se stanovuje podle typu výrobku. Nejčastěji se určí jako procentní částka z hodnoty produktu nebo se jedná o fixně stanovenou částku. Cenu si individuálně stanovují prodejci. Prodlouženou zárukou získá zákazník jistotou, že v případě poruchy odstraní závadu prodávající.

Pozor na limity pojistného plnění

Pokud je výrobek opravitelný, nejčastěji se dočkáte bezplatné opravy. Některé pojišťovny si stanovují limity na proplacení opravy. V případě, že náklady na opravu přesáhnou limit daný pojišťovnou, výše pojistného plnění se bude odvíjet od aktuální ceny výrobku, tedy hodnoty zboží v době nahlášení pojistné události. V každém případě nižší než byla kupní cena o nějaké to procento za každý rok používání. Některé pojišťovny si stanovují i ​počet pojistných plnění v jednom roce. Pokud se spotřebič rozbije během roku 4x, může to u pojišťovny vzbuzovat podezření. Pokud poškozené zboží nelze opravit, řeší se to buď výměnou za jiný produkt s podobnými nebo lepšími parametry nebo vrácením částky za zboží.

Neuznané plnění

Ne vše vám obchodník, prostřednictvím pojišťovny, uzná. Smůlu budete mít v případě, kdy vám zboží někdo ukradne, pokud jej poškodíte nesprávným užíváním nebo ho neúmyslně či z nedbalosti zničíte. Pojištění se rovněž nevztahuje na běžné opotřebení, korozi nebo škody vzniklé při neodborné instalaci.

Vyplatí se prodloužená záruka?

To, zda se pojištění prodloužené záruky vyplatí nebo ne, závisí na tom, zda a do jaké míry bude zákazník ochoten akceptovat riziko, že pokud se zboží pokazí po 2 letech zákonné lhůty, půjdou všechny opravy z jeho vlastní kapsy. Každý, kdo si pořizuje spotřebič, počítá s tím, že to bude na dobu delší než dva roky. Zákon schválnosti funguje často na den přesně a stává se, že se spotřebič pokazí hned na začátku třetího roku užívání. U velkých spotřebičů – pračky, sušičky, kdy by šlo o nákladnější opravy, by se pojištění určitě vyplatilo. Pokud se porouchá fén nebo mikrovlnka za pár stovek, oprava asi nikoho nepoloží. Největší problém zůstává v odhadu, zda zrovna vámi zakoupený výrobek bude bezproblémový a nebude kazový.

Kupujte kvalitní a ověřené značky

Nezáleží, zda zboží koupíte za hotové nebo na půjčku. Předcházet reklamacím se dá koupí ověřených a kvalitních značek. Ty někdy sami od sebe poskytují bezplatné prodloužené záruky. Při rozhodování, zda uzavřít prodlouženou dobu pojištění, berte v úvahu i časové období, během kterého budete výrobek používat. Technologie se neustále zdokonalují a obzvláště u elektroniky to platí dvojnásobně. Mobily, počítače a televize asi nemá smysl o pět let prodlužovat, jelikož novinky na trh přichází několikrát do roka.

Datum: 15.8.2018

Půjčky ihned

Dostupné půjčky do výplaty. Půjčit si můžete 500 až 4500 Kč na období do 30 dní. Půjčky jsou dostupné také bez registru a bez doložení příjmu, podle aktuální bonity.

Půjčky bez registru

Půjčky bez registru jsou Vám k dispozici i přes negativní záznam v registru.

Sloučení půjček

Dobrá zpráva pro všechny, kteří splácejí několik půjček. Sloučením všech dluhů do jednoho ušetříte spoustu peněz.

Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2024 www.Predschvaleno.cz
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékoliv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Stránky obsahují marketingové prvky finančních firem. Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem půjček.