Předschváleno.cz Logo

To, zda někomu dlužíte o vás prozradí registry dlužníků

Banky i nebankovní společnosti si před schválením úvěru prověřují žadatele v různých registrech. Každá žádost o úvěr se do registrů zaznamenává, a nejde jen o ty schválené. I zamítnuté žádosti jsou v registrech evidovány ještě rok poté. Proč a jak vlastně fungují úvěrové registry a co všechno obsahují?

Proč registry dlužníků vznikly?

Registry dlužníků jsou jakési databáze, kde se shromažďují informace o zákaznících bank, nebankovních, leasingových a splátkových společností, kteří mají s těmito institucemi uzavřeny finanční závazky. Prostřednictvím registrů pak dochází ke sdílení informací o klientech mezi sebou, zda splácí bezproblémově nebo mají se splácením svých pohledávek problém. Proto je okamžitě jasné jakou mají lidé, kteří například žádají o půjčku, platební morálku a zda budou schopni splácet. Celá historie splácení tak může ovlivnit výslednou bonitu a zvýšit nebo snížit šanci na získání například úvěru. Negativní záznam v registru komplikuje schválení půjčky.

Registry obsahují jak negativní tak i pozitivní informace

Registry sbírají především informace o porušení smlouvy z důvodu nesplácení, které jsou označovány jako negativní. Některé registry ale shromažďují i ty pozitivní, znamenající to, že klient splácí řádně a včas. Záznamy pak slouží k tomu, že finanční instituce mohou lépe odhadnout rizika spojená s poskytováním úvěrů a neposkytovali třeba půjčky již zadluženým lidem, kteří nebudou schopni splácet a u kterých je jasné, že každá další půjčka může jejich situaci ještě zhoršit. Kontrola registrů má za cíl nepředlužovat lidi, kteří mají se splácením problém tak, aby nakonec neskončili v dluhové pasti.

Jaké jsou v Česku registry dlužníků?

Úvěrových registrů je několik, liší se v tom, kdo do nich posílá informace a zda se týkají fyzických osob, fyzických osob podnikajících nebo právnických osob. Nejvýznamnější jsou tři – Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a SOLUS – sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům.

Splácejte vše v termínu

Nezapomeňte řádně plnit své finanční závazky včas. Pokud vám k úplné splátce bude chybět byť i stokoruna, banka bude považovat splátku jako neuhrazenou. Platit musíte vždy v plné výši. Nic jako částečná úhrada splátky totiž neexistuje. Tomuto se dá jednoduše vyhnout tím, že si nastavíte trvalé příkazy nejlépe s datem den po výplatě tak, aby všechny platby odcházely v požadované výši, řádně a včas.

Úvěrové registry v České republice

BRKI je bankovní registr - 25 bank a spořitelen, které působí v České republice do něj pravidelně zasílají informace o svých klientech, kteří někdy čerpali úvěr nebo o něj jen požádali. Banky si mohou fakta o klientech mezi sebou vyměňovat a okamžitě tak mají vypovídající informace o bonitě a důvěryhodnosti. BRKI obsahuje negativní i pozitivní informace.

NRKI je nebankovní registr, který má v současnosti 39 členů. Patří k nim leasingové a nebankovní společnosti, které do něj posílají data o svých klientech - fyzických osobách, podnikatelích i právnických osobách. Přínos registru je v tom, že díky informacím v nich obsažených rozpozná finanční instituce solidní klienty, což se může projevit v tom, že mohou dostat lepší podmínky než klient nespolehlivý či neznámy a neověřený.

SOLUS – členové tohoto registru jsou banky, stavební spořitelny, nebankovky, poskytovatelé telekomunikačních služeb nebo P2P půjček i distributoři energií a další. Informace, které mohou tito členové mezi sebou sdílet, výrazně přispívají k ochraně nejen členů, ale i samotných klientů před nezodpovědným zadlužováním. Pokud tento registr není kritériem pro půjčku, hovoříme o půjčkách bez registru Solus.

Datum: 16.12.2018

Půjčky ihned

Dostupné půjčky do výplaty. Půjčit si můžete 500 až 4500 Kč na období do 30 dní. Půjčky jsou dostupné také bez registru a bez doložení příjmu, podle aktuální bonity.

Půjčky bez registru

Půjčky bez registru jsou Vám k dispozici i přes negativní záznam v registru.

Sloučení půjček

Dobrá zpráva pro všechny, kteří splácejí několik půjček. Sloučením všech dluhů do jednoho ušetříte spoustu peněz.

Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2024 www.Predschvaleno.cz
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékoliv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Stránky obsahují marketingové prvky finančních firem. Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem půjček.