Předschváleno.cz Logo

Jak ukončit smlouvu o stavebním spoření

Máte smlouvu o stavebním spoření s blížícím se termínem ukončení vázací lhůty a přemýšlíte, co se smlouvou dál? Máte několik možností, jak po uplynutí této lhůty s naspořenými penězi naložit. Smlouvu nemusíte hned vypovídat. Poradíme vám, jaké máte možnosti.

Ukončení vázací lhůty

Mezi lidmi koluje mnoho polopravd a jednou z nich je, že smlouvu o stavebním spoření po uplynutí takzvané vázací lhůty, musí její majitel automaticky vypovědět. Smlouvy se uzavírají na dobu neurčitou, kdy klient po podpisu začíná spořit a postupem času mu vznikne nárok na úvěr ze stavebního spoření. Ten, po uplynutí určité doby, může anebo nemusí čerpat. V případě, že klient úvěr ani naspořenou částku nepotřebuje, může spořit dál, až do cílové částky i se státní podporou. Ukončit smlouvu poté může kdykoliv a peníze si samozřejmě může nechat převést na svůj účet a použít je bez omezení.

Peníze na bydlení i na cokoliv

Stavební spoření jsou sice primárně určeno k řešení bytových potřeb, ale prostředky z ní se dají využít libovolně. Nárok na státní podporu a výhodné úročení mají i ti klienti, kteří úvěr nečerpají a berou stavební spoření jen jako alternativu k běžnému spořícímu účtu. Vázací lhůta u smluv uzavřených do konce roku 2003 byla pět let, u novějších smluv je to šest let.

1. možnost: Čerpání úvěru ze stavebního spoření

Podmínky pro poskytnutí úvěru stanovuje stavební spořitelna a ze zákona má klient na úvěr ze stavebního spoření nárok nejdříve po 24 měsících od data uzavření smlouvy a splnění podmínek pro přidělení úvěru. Úvěr ze stavebního spoření je určen k financování bytových potřeb, jež definuje zákon o stavebním spoření. V době, kdy bude klient čerpat úvěr ze stavebního spoření ztrácí nárok na státní podporu, ale má možnost ji získat na nově uzavřené smlouvě o stavebním spoření.

2. možnost: Výběr peněz

Nemáte-li zájem o úvěr, můžete si naspořené peníze vybrat na základě výpovědi smlouvy, nejlépe po skončení vázací lhůty. Naspořenou částku budete mít k dispozici nejpozději do tří měsíců od dodání výpovědi.

3. možnost: Pokračování ve spoření

Starší smlouvy bývaly úročené 4%, spolu se státní podporou tak nabízeli klientovi velmi příznivé zhodnocení vkladů. Je proto škoda, aby byly tyto výhodné smlouvy předčasně ukončovány, pokud peníze nepotřebujete. Smlouva může fungovat jako výhodný termínovaný vklad s tříměsíční výpovědní lhůtou. Další variantou může být i zvýšení cílové částky, pokud ji stavební spořitelna umožňuje. I když se často spíše setkáte s tlakem, tyto staré výhodné smlouvy zrušit. Dejte si pozor, abyste zvýšením cílové částky nespadli do nových podmínek. Například změnou úročení nebo při čerpání úvěru ztrátou úrokového zvýhodnění.

Výpověď smlouvy před uplynutím vázací lhůty

Výpověď smlouvy před uplynutím vázací lhůty je možná, ale značně nevýhodná. Klient ztrácí nárok na vyplacení státní podpory a za předčasnou výpověď navíc zaplatí poplatek dle ceníku. V ojedinělých případech, kdy účastník stavebního spoření během smluvního stavbu zemře, se stává smlouva předmětem dědictví.

Datum: 13.5.2018

Půjčky ihned

Dostupné půjčky do výplaty. Půjčit si můžete 500 až 4500 Kč na období do 30 dní. Půjčky jsou dostupné také bez registru a bez doložení příjmu, podle aktuální bonity.

Půjčky bez registru

Půjčky bez registru jsou Vám k dispozici i přes negativní záznam v registru.

Sloučení půjček

Dobrá zpráva pro všechny, kteří splácejí několik půjček. Sloučením všech dluhů do jednoho ušetříte spoustu peněz.

Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2024 www.Predschvaleno.cz
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékoliv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Stránky obsahují marketingové prvky finančních firem. Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem půjček.