Předschváleno.cz Logo

Jaké jsou státní příspěvky hmotné nouze?

Už jste slyšeli o hmotné nouzi, co to vlastně je a kdo si o ně může požádat? Státní příspěvky pro lidi v hmotné nouzi mají za cíl nejen finanční pomoc, ale především snahu tyto osoby motivovat k tomu, aby si zajistili dostatečné množství finančních prostředků sami. Je důležité aby si lidi uvědomili, že se pracovat vyplácí a ten kdo nepracuje nebo se práci vyhýbá se nebude mít tak dobře, jako ten, kdo do práce chodí pravidelně.

Stát může poskytovat osobám či rodinám s nízkými příjmy tyto dávky:

Doplatek na bydlení

Úzce souvisí s příspěvkem na živobytí a příspěvkem na bydlení. Doplatek na bydlení je dávka hmotné nouze, určen rodinám nebo osobě, které výše dva zmíněné příspěvky nestačí na to, aby pokryli náklady na bydlení a stanovené živobytí. Na dávku nemá nárok nájemník v podnájmu, ale nájemce nebo vlastník bytu. Žádost se podává na Úřadu práce, podle místa trvalého bydliště.

Příspěvek na bydlení

Sociální dávka, která má rodině nebo jednotlivci s nízkými příjmy pomoci pokrýt jejich náklady na bydlení. Nezáleží na typu bydlení, zda je byt družstevní, nájemní či v osobním vlastnictví nebo bydlení v rodinném domě. Žadatel musí být vlastníkem nebo nájemce daného bydlení a zároveň v něm musí mít trvalý pobyt. Nárok se řídí příjmem rodiny či jednotlivce. Žádost se podává na Úřadu práce, podle místa trvalého bydliště.

Příspěvek na živobytí

Sociální dávka v rámci pomoci v hmotné nouzi je poskytována osobám nebo rodině, která nemá dostatečné příjmy tak, aby uspokojila základní životní potřeby a zároveň prokazatelně nemůže své příjmy sama zvýšit. Na tento příspěvek má nárok ten, kdo má v ČR své bydliště. Mohou to být studenti, ti co u nás dlouhodobě pracují nebo žijí s rodinou a jejich děti zde chodí řádně do základní školy. Žádost se podává na Úřadu práce, podle místa trvalého bydliště.

Porodné

Jednorázová dávka – porodné, je vyplácena rodině s velmi nízkými příjmy, tak aby částka z porodného pokryla náklady, které jsou spjaty s narozením jejich prvního dítěte. Nárok na porodné je tedy limitován příjmem rodiny a vyplácí se pokud byl příjem rodiny na poslední čtvrtletní nižší něž 2,7náseobek životního minima. Nezapočítává se rodičovský příspěvek ani přídavky na dítě. Porodné je stanoveno pevnou částkou 13.000 korun. Žádost se podává na Úřadu práce, podle místa trvalého bydliště.

Životní a existenční minimum

Životní minimum je částka, kterou potřebuje člověk k zajištění výživy a dalších základních potřeb. Jde o minimální společensky uznanou hranicí peněz, pod kterou by nikdo ve společnosti neměl spadnout. Existenční minimum je částka nutná k zajištění výživy na úrovni pouhého přežití. Životní minimum domácnosti je součtem u všech členů domácnosti, kdežto existenční minimum je pro většinu osob stejné a částka je fixní.

Pomoc v hmotné nouzi

Hmotná nouze je stav, kdy má rodina nebo osoba nedostatečné příjmy a sociální a majetkové poměry neuspokojují základní životní potřeby. Zároveň platí, že osoba nemůže své příjmy prokazatelně sama zvýšit, například prodejem věcí. K uznání dávky je třeba splňovat obě podmínky a každý žadatel je individuálně prověřován. Žádost se podává na Úřadu práce, podle místa trvalého bydliště.

Mimořádná okamžitou pomoc

Je určena osobám, které se ocitnou v situaci, kterou je nutné řešit okamžitě. Nejčastěji se poskytuje u živelných katastrof, záplav, povodní, požárů nebo ekologických havárií. Často také pro lidi, kteří se ocitnou takzvaně na ulici, jsou bez přístřeší a zároveň jsou ohroženi na životě. Částka se odvíjí od konkrétního případu a životní situace, ve které se člověk nachází v rozmezí od jednoho tisíce až do 51.500 korun. Žádost se podává na Úřadu práce, podle místa trvalého bydliště.

Datum: 10.3.2019

Půjčky ihned

Dostupné půjčky do výplaty. Půjčit si můžete 500 až 4500 Kč na období do 30 dní. Půjčky jsou dostupné také bez registru a bez doložení příjmu, podle aktuální bonity.

Půjčky bez registru

Půjčky bez registru jsou Vám k dispozici i přes negativní záznam v registru.

Sloučení půjček

Dobrá zpráva pro všechny, kteří splácejí několik půjček. Sloučením všech dluhů do jednoho ušetříte spoustu peněz.

Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2023 www.Predschvaleno.cz
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékoliv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Stránky obsahují marketingové prvky finančních firem. Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem půjček.