Předschváleno.cz Logo

Jak naučit děti hospodařit?

Statistiky mluví jasně, finanční gramotnost Čechů není nikterak valná. Mnoho dospělých má problém z výplaty vyjít a ke konci měsíce už otáčí každou korunu. Proto by už děti od mala, měli znát hodnotu peněz i věcí, za ně koupených.

Napdobování rdičů

Není to nic složitého. Děti se učí nápodobou od rodičů a je zapotřebí, aby je právě rodiče už od mala k tomuto chování vedli. Jedině takto si dítě uvědomí hodnotu peněz a to, že nic není zadarmo.

S povědomím o penězích začněte co nejdříve

Už děti předškolního věku by měli vědět, jak se peníze vydělávají a že k tomu, aby rodič peníze dostal, musí chodit pravidelně do práce a vyvinout nějaké úsilí. Jako dobrá pomůcka se osvědčí kasička, která se dá vybírat. Jednou za čas s dítětem spočítejte její obsah a vysvětlete mu, co všechno si může za ušetřené peníze pořídit. Děti se na takovém příkladu začnou uvědomovat hodnotu peněz.

Peníze dětem jen nedávejte, ale i půjčujte

Další osvědčenou radou je, půjčování peněz dětem. Takto jim můžete přiblížit svět půjček. V případě, že mají naspořené peníze a chtějí něco, co přesahuje jejich hodnotu, domluvte se, že jim přispějete, ale jen za podmínky, že vám peníze vrátí, až si opět našetří. Poté je nutné tuto dohodu dodržet a jen tak si dítě uvědomí, že půjčky se musejí vracet. Pro dítě je dobrou zkušeností i opak této situace, kdy vy si půjčíte od něj a dohodnete se na termínu splátky, například po výplatě. Sledujte, zda se dítě samo ozve a upozorní vás na to, že by jste měli půjčené peníze vrátit. Jako poděkování by jste měli vrátit o nějakou tu korunu navíc.

Kapesné pro děti školního věku

Podle odborníku je právě kapesné skutečně dobrým krokem k tomu, aby se děti naučily s penězi správně hospodařit. Pravidelné kapesné by bylo dobré dítěti začít dávat už při nástupu do první třídy nebo v době, kdy se učí počítat a umí formulovat své potřeby. Neměly by to být velké částky a záleží na finanční situaci rodičů. Pro začátek postačí klidně i padesátikoruna měsíčně s tím, že částka poroste tak, jak bude dítě postupovat do vyšších ročníků. Od vyššího stupně je možné kapesné zvýšit tak, aby si díte bylo schopno platit i pravidelné výdaje, třeba za kredit na mobil nebo sladkosti, které by rodiče už domů kupovat neměli.

Nechte děti i vydělávat

Starším dětem, které budou mít určitě vyšší nároky na kapesné, umožněte i nějaký ten výdělek. V domácnosti by měli zajisté fungovat bez úplaty, ale odměnu jim nabídněte za práci navíc, například za umytí auta, pravidelné nákupy, pomoc na zahradě, úklid po malování nebo výpomoc prarodičům. V době, kdy budou děti na střední škole mohou přijít na řadu brigády o letních prázdninách. Zaručeně si peněz, které museli vydělat vlastní prací a to ještě v době, kdy si mohli užívat volna, budou více vážit.

Dětský bankovní účet

Chcete vidět, jak si vaše dítě poradí s vlastními penězi už v útlém věku? Nechte mu zřídit v bance dětský účet. K založení účtu postačí rodičům rodný list dítěte. Vedení účtu bývá u některých bank zdarma, navíc s možností získání platební karty s vlastním designem a nastavení limitů pro výběry i platby. Zdarma jsou i výběry z bankomatů a internetové bankovnictví.

Spořící účet

Dítěti, přibližujícímu se věk plnoletosti, je možné zřídit i spořící účet, který bude mít zvýhodněné úročení. Dosažením plnoletosti přicházejí nejen výhody, ale i určitá rizika neuvědomělého chování, za které už nebude nést odpovědnost rodič. V tomto období by měli rodiče vštěpovat dětem, že budou za své jednání zodpovědni oni a ponesou i následky svých rozhodnutí. Jedním z těchto pravidel je nepodepisovat nic, čemu nerozumí, a to hlavně ve spojitosti s půjčkami různých typů.

Datum: 20.2.2018

Půjčky ihned

Dostupné půjčky do výplaty. Půjčit si můžete 500 až 4500 Kč na období do 30 dní. Půjčky jsou dostupné také bez registru a bez doložení příjmu, podle aktuální bonity.

Půjčky bez registru

Půjčky bez registru jsou Vám k dispozici i přes negativní záznam v registru.

Sloučení půjček

Dobrá zpráva pro všechny, kteří splácejí několik půjček. Sloučením všech dluhů do jednoho ušetříte spoustu peněz.

Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2024 www.Predschvaleno.cz
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékoliv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Stránky obsahují marketingové prvky finančních firem. Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem půjček.