Předschváleno.cz Logo

Kupujete nemovitost? Jak nepřijít o peníze

Dům nebo byt většina z nás kupuje jen jednou za život. Díky tomu, že nakupování nemovitostí není běžnou záležitostí, se mohou u mnoha potencionálních majitelů vyskytnout obavy a strach, aby vše proběhlo hladce a nepřišli o peníze. Nepohledejte tlaků makléřů, prověřte si zásadní informace a držte se jich.

1. Notářská úschova

Pokud si projdete martyriem výběru a návštěv nemovitostí a pro některou z nich se rozhodnete, stane se vaším majetkem v den doručení kupní smlouvy a návrhu na vklad vlastnického práva na katastrálním úřadu. Neděje se tak okamžitě a je jasné že nebudete chtít dát peníze z ruky do doby, než bude nemovitost vaše. I prodávající může být v nejistotě, dokud nedostane zaplaceno. Jednoduché řešení pro obě strany, jak z této situace vyjít, je uložit při podpisu smlouvy peníze u notáře, právníka nebo realitní kanceláře. Peníze se tak k prodávajícímu dostanou až tehdy, kdy bude nový majitel zapsán v katastru nemovitostí.

2. Neplaťte nic bez dokladu

Z určitých zištných důvodu se může objevit situace, kdy bude majitel nemovitosti vyžadovat po kupujícím, aby část kupní ceny zaplatil neoficiálně bez dokladu a na smlouvě uvedl nižší částku. Toto jednání je nezákonné a pro kupujícího dosti rizikové. V případě, že by nový majitel po čase nemovitost prodával, zaplatil by za určitých okolností daň z příjmů, která se vypočítává z rozdílu ceny koupené a prodané nemovitosti. Daň se neplatí, jestliže se prodej uskuteční po více než dvou letech od zakoupení nemovitosti, ve které se bydlí a po pěti letech, kde se nebydlí.

3. Daň z převodu nemovitostí

Před rokem 2016 musel zaplatit státu, každý majitel po prodeji, daň z převodu nemovitosti. Od listopadu 2016 je plátcem vždy kupující. Podle zákona je od daně osvobozena první koupě novostavby, za podmínky, že k ní dojde do pěti let od ukončení stavby. Nyní je sazba daně z nabytí nemovitých věcí čtyři procenta ze základu daně. Základ daně je jednak 100 % prodejní ceny nemovitosti nebo 75 % ceny nemovitosti místně obvyklé, která odpovídá poloze, typu a charakteru nemovitosti, jehož cenu určuje finanční úřad. Ve sporných případech kupní ceny s cenou místě obvyklou, může rozhodnout znalecký posudek.

4. Když kupujete družstevní byt

V případě, kdy budete kupovat družstevní byt, si de facto nekupujete byt, ale jen právo byt užívat. Dům patří družstvu, který s ním hospodaří. Při koupi družstevního bytu by jste měli prověřit bývalého majitele, zda družstvu splatil všechny předchozí dluhy. Problém může být i s vyřízením hypotéky, jejíž podmínky nebudou tak výhodné jako u hypotéky na byt v osobním vlastnictví.

5. Převody služeb

S koupí nemovitosti je třeba myslet i na přehlášení odběrů služeb: voda, plyn, elektřina atd. Prověřte u dodavatelů, zda původní majitel nahlásil konečné stavy a odběry ukončil. Kdyby tak neučinil, riskujete, že budete muset platit i za to, co jste nespotřebovali.

6. Výhodnost hypotéky

Velké procento nemovitostí lidé financují z hypotéky. I když jsou úrokové sazby nízké, spočítejte si dopředu, jak velké splátky si vzhledem k svým příjmům, můžete skutečně dovolit. Sazby úroků se mohou po skončení fixace změnit a tím pádem se splátky mohou rapidně zvýšit.

Datum: 28.4.2018

Půjčky ihned

Dostupné půjčky do výplaty. Půjčit si můžete 500 až 4500 Kč na období do 30 dní. Půjčky jsou dostupné také bez registru a bez doložení příjmu, podle aktuální bonity.

Půjčky bez registru

Půjčky bez registru jsou Vám k dispozici i přes negativní záznam v registru.

Sloučení půjček

Dobrá zpráva pro všechny, kteří splácejí několik půjček. Sloučením všech dluhů do jednoho ušetříte spoustu peněz.

Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2024 www.Predschvaleno.cz
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékoliv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Stránky obsahují marketingové prvky finančních firem. Nejsme zprostředkovatelem ani poskytovatelem půjček.